-
9:00 - 10:00Registracija
-
10:00 - 10:15Otvaranje konferencije
-
10:15 - 11:45Ines Delzotto:
Pisanje i čitanje uz pomoć AT:
od procene do implementacijeInes Delzotto je defektolog u Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda u Puli, gde je osnovala prvi zvanični Kabinet za asistivnu tehnologiju u Hrvatskoj.
Specijalizovala je asistivnu tehnologiju u Milanu u "Istituto di Ricovero e cura e Scientifico S. Maria Nascente Scientific". -
11:45 - 12:15Pauza
-
12:15 - 12:45Emma Haines:
Komunikacioni softver Grid 3Emma Haines je član tima u kompaniji Smartbox gde je stekla odlično poznavanje komunikacionog softvera Grid 3. Emma ima veliko iskustvo u pružanju usluga podrške stručnjacima potpomognute komunikacije, korisnicima asistivne tehnologije i njihovim porodicama širom sveta. Pre nego što se pridružila timu kompanije Smartbox bila je član organizacije "Disability Sport".
Tokom ovog predavanja, Emma će predstaviti Grid 3, softver za potpomognutu komunikaciju, i njegove osnovne osobine i mogućnosti. Ono što ovaj program čini posebno korisnim je njegova nedavna lokalizacija na hrvatski jezik čime se značajno povećava jednostavnost i upotrebna vrednost softvera u regiji. Predavačice će objasniti kako jednostavno lokalizaciju hrvatskog jezika prilagoditi srpskom jeziku i ćirilićnom pismu.
-
Tokom predavanja naučićete više o:
- osnovnim odlikama Grid 3 softvera kao što su komunikacioni setovi za potpomognutu komunikaciju pomoću simbola ili teksta, upravljanje opreativnim sistemom Windows, upravljanje okolinom i setovi za interaktivno učenje,
- prednostima koje korisnicima i stručnjacima donosi lokalizacija na jezik iz regije,
- postojećim korisnicima Grid 3 softvera i njihovim uspešnim iskustvima korišćenja potpomognute komunikacije.
-
12:45 - 13:00Pauza
-
13:00 - 14:15Ines Delzotto:
Radionica GRID 3Ines Delzotto je defektolog u Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda u Puli, gde je osnovala prvi zvanični Kabinet za asistivnu tehnologiju u Hrvatskoj.
Specijalizovala je asistivnu tehnologiju u Milanu u "Istituto di Ricovero e cura e Scientifico S. Maria Nascente Scientific". -
14:30 - 16:00Pauza za ručak
-
16:00 - 16:30AT-Tech Novi Sad:
ABC Maestro softver -
16:30 - 17:00FASPER Beograd -
doc. dr. Vesna Radovanović:
Asistivne tehnologije – stvaranje pristupačnog okruženja za gluve i nagluveVesna Radovanović je na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju 2010. godine iz uže naučne oblasti Surdologija. Radni odnos je zasnovala na Defektološkom fakultetu 1998. godine, a od 2016. godine nalazi se na radnom mestu nastavnika u zvanju vanrednog profesora. Autor je dva univerzitetska udžbenika, autor i koautor više poglavlja u monografijama međunarodnog i nacionalnog značaja, autor i koautor velikog broja radova u časopiima nacionalnog i vodećeg nacionalnog značaja i radova u međunarodnim naučnim časopisima. Autor je i koautor značajnog broja radova saopštenih na skupovima međunarodnog i nacionalnog značaja, štampanih u celini ili izvodu.
Vesna Radovanović se bavi aktuelnom problematikom u području surdologije i edukaciono-rehabilitacionih nauka. Teme naučno-istraživačkih radova su raznovrsne, obrazovanje i vaspitanje gluvih i nagluvih,sa posebnim osvrtom na uključivanje i doprinos asistivnih tehnologija u edukaciji i rehabilitaciji gluvih i nagluvih osoba.
Vesna Radovanović je učestvovala u više naučno-istraživačkih projekata (nosioci projekata: Institut za defektologiju Defektološkog fakulteta, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije, Ministarstvo rada i socijalne politike, Sekretarijat za socijalnu zaštitu grada Beograda). Recenzent je jednog univerzitetskog udžbenika, dve monografije nacionalnog značaja i urednik jednog tematskog zbornika vodećeg nacionalnog značaja. Bila je član organizacionih i programskih odbora nacionalnih i međunarodnih naučno-stručnih skupova, akreditovanih od strane Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja. Aktivno je učestvovala u izradi silabusa, standarda i pratećih dokumenata za akreditaciju osnovnih, master i doktorskih studija Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Počasni je član Kohlear implant info udruženja.
Predavanje: ASISTIVNE TEHNOLOGIJE – STVARANJE PRISTUPAČNOG OKRUŽENJA ZA GLUVE I NAGLUVE OSOBE
Veliki deo školskih aktivnosti deca provedu u slušanju, bilo da nastavnik izlaže gradivo, bilo da se vodi razgovor na neku temu ili se prati multimedijalni materijal. Postoji veći broj faktora koji utiču na kvalitet slušanja u učionici: jačina glasa nastavnika, udaljenost nastavnika, buka i reverberacija u učionici, stanje sluha i jezičko iskustvo učenika. Takođe, postoji i veliki broj uređaja osmišljenih tako da pojačavaju kvalitet slušanja u uslovima buke. Najpoznatiji su FM sistemi, induktivne petlje, infrared sistemi. -
17:00 - 17:30Medicinski fakultet Novi Sad -
doc. dr. Mila Veselinović
Procena potrebe za korišćenjem asistivne tehnlogije kod osoba sa senzornim smetnjama -
17:30 - 18:00FTN Novi Sad, iDEAlab -
doc.dr. Dejan Movrin i Dipl. Ing. el. MSc Vladimir Todorović:
Proteza štampana na 3D štampaču